Spor Haberleri

Büyükekşi’den Beşiktaş karşılığı: “Kimseye ulufe dağıtmıyoruz”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin İtalya ile ortaklaşa düzenleyeceği 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2032) yalnızca futbol olarak bakmadıklarını, turnuvanın ülkenin tanıtımı açısından da çok kıymetli olduğunu söyledi.
İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Büyükekşi, teknik yönetici Vincenzo Montella ile birinci maça Hırvatistan karşısında çıkılacağına dikkati çekerek 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma ismine çok kıymetli bir çaba oynayacaklarını vurguladı.
Hırvatistan maçının akabinde Letonya ile oynanacak müsabakaya da dikkati çeken Büyükekşi, “Bu iki maçta kıymetli bir avantaj yakalamak istiyoruz. Hocamızın 2 yıl Türkiye’de vazife yapması, buradan ayrılırken çok hoş tecrübeler yaşadığını anlatması, Türk beşerinin yaptıklarını tüm dünya kamuoyuna anlatması çok hoştu. Daha evvel basın toplantısında anlatmıştım, hocamız İstanbul’da yaşayacak ve bütün maçları takip edecek. Geçen hafta da bunu gösterdi. Evvel Konya’ya, akabinde Kayseri’ye gitti. Yalnızca maçları da izlemiyor, gittiği kentte kadroların idmanlarını da izliyor. Hoş bir aile ortamı oluşturması açısından son derece uygun niyetli. Selçuk Şahin’i de yardımcı hoca olarak aldık. Türk hoca olarak başka bir katkı verecek. İnşallah sonuçları iyi olur, ülkemiz ve milletimiz için hoş bir sonuç elde ederiz.” açıklamasını yaptı.
EURO 2032’yi İtalya ile ortaklaşa düzenleyeceklerini hatırlatan Büyükekşi, tertibin Türkiye’ye verilmesinin ehemmiyetini lisana getirdi.
Sunum yapmaya gitmeden evvel teknik yönetici Vincenzo Montella ile de görüştüklerini tabir eden Büyükekşi, şöyle devam etti:
“Ülkemize ve milletimize iyi uğurlu olsun. Hocamızla gitmeden evvel görüştük. Son derece olumlu bakıyor. Önümüzde 9 yılımız var. Bu müddet çok kıymetli. Olaya yalnızca futbol olarak bakmıyoruz. Ülkemizin tanıtımı açısından, spor ve sanatı içeren bir iş birliği. İtalya, en büyük dış ticaret yaptığımız 5. ülke. Bunu da daha fazla geliştirmek istiyoruz. Bunun dışında da bir akademi projemiz var. Ortak olduğumuz İtalya, bu vakte kadar 4 kere Dünya Kupası’nı kazandı. Orada da bir grup iş birliklerini araştıracağız. İtalya Futbol Federasyonu Lideriyle dün çok hoş şeyler konuştuk. Aslında ortak sunum yaptık. Bu da iki ülkenin birlikte güçlü yanlarını birleştireceği avantajlar sağlayacak. İki Akdeniz ülkesi, emsal kültürleri var, olaylara duygusal bakabilen 2 toplumuz.”
“Bu bir İstanbul şampiyonası değil, Türkiye’de yapılacak bir organizasyon”
UEFA’da yapılan sunumda bildirilen statlar içerisinde Beşiktaş Stadyumu’nun olmaması hakkındaki tenkitlerle ilgili de konuşan Büyükekşi, şunları söyledi:
“Atatürk Olimpiyat Stadı’nda kale artları, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla büyütülecek ve 80 bin kişilik olacak. Stat tartışmalarına girmeyi gerçek bulmuyorum. Biz müracaatta bulunduğumuzda 10’ar stat bildirmiştik. Bu stat sayısı 5’e düşecek. Bu da 2026 yılında yapılacak. Bugünden bunları konuşup suyu bulandırmanın manası da yok maksadı da yok. 38 tane stadımız var. Bildirdiklerimizden de eleme yapmak zorundayız, tahminen bunları değiştirebiliriz. İstanbul’dan da tahminen stat sayısı 1’e düşecek. Biz kimseye ulufe dağıtmıyoruz. Burada UEFA’nın kriterleri var, en yüksek seyirci kapasitesi olan statları bildirmemiz gerekiyor. Bu statlarda yapılacak maçların gelirleri ne kulüplere ne de TFF’ye gidecek. Dediğim üzere yalnızca 5 stat olacak. Bu bir İstanbul şampiyonası değil, Türkiye’de yapılacak bir tertip. Bu hususta polemik oluşturmak gerçek değil. 2026’nın sonunda statlar belirli olacak, orada da polemik olmaması lazım. Gönül ister ki 30 kentimizde 30 statta yapabilsek.”
Galatasaray ile Fenerbahçe ortasında oynanacak olan Harika Kupa uğraşının Suudi Arabistan’da gerçekleştirilmesinin gündeme gelmesi hakkında da konuşan Büyükekşi, “Suudi Arabistan ve Abu Dabi ile görüştüğümüzü daha evvel söyledim. Anlaştığımız takdirde olabilir. Ancak bu Türkiye Futbol Federasyonunun kendi başına yaptığı bir çalışma değil. Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin liderlerinden olur aldığımız bir çalışma. Anlaşırsak bu iki kulübümüzün isteğiyle yapılacak muahedeyi kamuoyuna açıklayacağız. Şimdi bir mutabakat yok. Olursa zati birinci ağızdan bizden duyacaksınız, yetkisi olmayan şahısların yaptığı açıklamalara prestij etmeyin.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu