Spor Haberleri

“Yeni Arda Gülerleri, Arda Turanları yetiştirmek istiyoruz”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, sporu tabana yaymak ve çocukları sporla erken yaşta buluşturmak için ağır gayret sarf ettiklerini söyledi.
TFF Riva Hasan Doğan Ulusal Gruplar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilen, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ortasında Futbol Gelişim Projesi İş Birliği Protokolü imza merasiminde konuşan Bakan Osman Aşkın Bak, “Türk sporuna ve pahalı çocuklara katkılar sağlayacak projenin hayata geçecek olmasında memnunluk duyuyorum. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve bizim bakanlığımızın ortak öznesi çocuklarımız. Çocuklarımız için sportif faaliyetleri arttırmak ismine ortak gayretler içindeyiz. Sayın bakanımla birkaç sefer görüştük. Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesinde spor faaliyetlerini arttırmak için neler yapabileceğimizi konuştuk. Bir tanesi de spor liselerini faal hale getirmekti. Sporu tabana yaymak, çocukları erken yaşta sporla buluşturmak çok değerli. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların faal formda kullanılması çok değer arz ediyor. Çocukların gençlerin olduğu her alanda biz de varız.” tabirlerini kullandı.
Türkiye’nin, Avrupa’nın en değerli spor alt yapılarından birine sahip olduğunu belirten Bakan Bak, “Bu tesislerde gençlerimizi en uygun formda yetiştirecek antrenörlerin, yöneticilerin ve çocukların eğitimleri başta olmak üzere değerli bir süreç başlıyor. Anadolu’nun dört bir yanında şampiyonlar yetiştirmek istiyoruz. Ülkemizin gelişen altyapısı çok kıymet arz ediyor. Muvaffakiyetlerin sürdürülebilir olması için sayın bakanımla daha evvel spor liseleri ortak idaresi çalışmasını yürütmüştük. Yüzme bilmeyen kalmasın projesinde 7,5 milyon çocuğumuza yüzme öğrettik. Yetenek taramasıyla uzmanlar tarafından yeni yetenekler bulduk 6 milyon çocuğumuza yetenek taraması yaptık. Türk futbolunun gelişmesine kıymet veriyoruz. Bu süreç içinde okullarımızdaki, birinci okullardaki öğretmenlerimize futbol temel eğitimi verilecek. Orta okullardaki öğretmenlerimize biraz daha geliştirilmiş eğitim verilecek. Bu süreç çok değerli. Bunların karşılığını görüyoruz.” biçiminde konuştu.
“Bu tesislerde büyük isimler yetişmeli”
​​​​​​​
Sürdürülebilirliğinin ehemmiyetinin altını çizen Bakan Bak, şöyle konuştu:
“Voleybol lisesi ile sonuçları ortaya koyduk. Başka federasyonlar bazında da yakından takip edeceğiz. Futbol akademisi çerçevesindeki öz kaynak tertibini ortaya koymamız gerekiyor. Gençlerin spor yapmasını istek ediyoruz. Burada kulüplerin iş birliği çok değerli. Harika Lig’deki kadroların akademik yapısı da çok kıymetli. Avrupa’nın en yeni tesislerine sahibiz. Çocuklarımızın milletlerarası arenada bizleri temsil etmesini istek ediyoruz. Gençleri çok yeterli anlayan bir Cumhurbaşkanımız var. Bu tesislerde büyük isimler yetişmeli. Yeni Arda Güler’leri, Arda Turan’ları yetiştirmek istiyoruz. Memleketler arası arenada Türk futbolunun hak ettiği yere gelmesini istiyoruz. Bu projenin çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak her noktada dayanak vereceğimizi belirtmek istiyoruz. Bakanlık olarak üstümüze düşeni yapacağız.”
Bağımlılık ve obeziteyle gayretin bakanlık için kıymetine vurgu yapan Osman Aşkın Bak, “Uyuşturucu ile makûs alışkanlıklarla çaba ediyoruz. Çocukları salonlara, alanlara, tesislere yönlendirirsek daha güçlü bir toplum yapısına kavuşmuş olacağız. Bu protokolü destekliyoruz. Bize düşen misyonu takip edeceğiz. Maksadımız hoş ülkemizin gençlerine spor kültürünü aşılamak, sağlıklı bireyler yetiştirmek. TFF Liderine ve takımına de teşekkür ederiz. Bu protokolün ülkemizin geleceği olan gençlere, çocuklara güzel olmasını diliyorum. Gelecekte güçlü bir Türkiye spor altyapısıyla, tesisleriyle gurur duymak istiyoruz. Futbol altyapısıyla da oyuncu yetiştiren, oyuncuları dünyanın değerli kulüplerine gönderen bir Türkiye istiyoruz. Hepimizin bu sorumluluğu almasını istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu