Spor Haberleri

“Fayda sağlamadığım gün bırakırım”

Türkiye Sigorta Basketbol Muhteşem Ligi gruplarından Bahçeşehir Koleji’nin kurulduğundan günden bu yana formasını terleten ve kaptanlığını üstlenen 39 yaşındaki tecrübeli oyuncu Haydi Özdemir, öz inanç sorunu olmayan genç basketbolcuların daha çok çalışması gerektiğini söyledi.
İstanbul’da 2017’de kurulduktan sonra, tesisleri ve altyapısıyla Basketbol Üstün Ligi’nin kurumsallaşmış takımlarından biri haline gelen Bahçeşehir Koleji, FIBA Avrupa Kupası’nı kazandığı 2021-2022 dönemindeki üzere hem Avrupa hem de Türkiye’de başarılı bir dönem geçirme savında.
Altı dönemdir grubun formasını terleten 39 yaşındaki kaptan Haydi Özdemir; oyunculuğu, Bahçeşehir Koleji’nin amaçları ve yeni kuşak oyuncularla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Takımda 6 yıl geçirdiğini hatırlatan tecrübeli oyuncu, “Artık aileden sayılırım. Kendi meskenime gittiğimde ne hissediyorsam, şu an burada da o denli hissediyorum. Geçen dönem biraz problemli bir süreç geçirdik. Avrupa maçları da yormuştu o vakit bizi. Bu dönem uğraş edeceğimiz FIBA Avrupa Kupası, daha evvel şampiyon olduğumuz bir tertip. Deneyimli sayılabilirim bu bahiste. Takımda yeni arkadaşlarımız var. Birbirimize alışmaya çalışıyoruz. Çok potansiyelliyiz ve inşallah en düzgün formda bitireceğimizi düşünüyorum.” formunda konuştu.
“Avrupa’da şampiyonluk bambaşka bir şey”
FIBA Avrupa Kupası’nda 2021-2022 dönemi elde edilen şampiyonluğa değinen Haydi Özdemir, “Bu nasıl anlatılır? Şunu söyleyeyim; 24 dönemdir basketbol oynuyorum ve hiçbir dönem o döneme benzemiyor. Değişik bir his. Tüyleriniz diken diken oluyor. Başka bir şey yani. Anlatmak da çok kolay değil. Çok öteki bir duygusu var. Avrupa’da şampiyonluk bambaşka bir şey.” diye konuştu.
Özdemir, yeni dönem için güçlü bir takım kurulduğunu aktararak, “Bu sene gelen arkadaşlarımız meslekli, kendini ispatlamış oyuncular. Axel (Bouteille) olsun, Tony Taylor olsun… Türk oyuncu manasında zati uygun bir takımımız var. Onların da gelmesiyle üst sıraları zorlayacağımıza inanıyorum. Yalnızca play-off etabına kalmak bizim için muvaffakiyet olmayabilir, daha üst sıralardan girmek gerekir diye düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.
“Aramızda nesil farkı var”
Uzun devirdir basketbol parkelerinde çaba veren Haydi Özdemir, genç oyuncuların kendilerine nazaran artı ve eksileri bulunduğunu lisana getirerek, şunları söyledi:
“Aramızda nesil farkı var. Biz daha çok asker üzere yetiştirildik. Yani, ‘Bunu yapacaksın’ denir ve o yapılır. Bizde öz itimat eksikliği vardı. Şu an yeni nesilde öz inanç çok yüksek lakin çalışmayla ilgili bir kasvet var. Çalışma konusunda da çocukların elinden tutup, biraz zorlamak gerekiyor. Bu hususta yardımcı oluyoruz. Öz inanç bir sportmen için mutlaka kural. Çalışmaları için de biraz ikaz ediyoruz, ellerinden tutuyoruz.”
İlerleyen yaşına karşın profesyonel basketbol oynamayı sürdüren Özdemir, gelecek planıyla ilgili, “Basketbolu çok seviyorum. Bir yarar sağlayamayacağımı hissettiğim gün bırakırım. Bıraktığım günden itibaren de sokakta oynamaya devam edeceğim. Şu an fizikî olarak hiçbir düşüncem yok. Mesleğimde büyük sakatlık geçirmedim ve bunun avantajını yaşıyorum. İnşallah sakatlık geçirmezsem, bir kaç sene daha oynamak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
Kariyeri boyunca en beğendiği basketbolcunun, uzun mühlet NBA’de de forma giyen eski ulusal oyuncu Mehmet Okur olduğuna işaret eden Haydi Özdemir, “Geçmişte Mehmet ağabeylerle büyüdük. Onu daima izliyor, örnek alıyorduk. O yüzden benim için en uygunu Mehmet ağabeydir.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu