Spor Haberleri

İşte Nuri Şahin’in A Ulusal Kadro’yu reddetme sebebi!

Antalyaspor Lideri Sabri Gülel, Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF) futbol sorumluları Nuri Şahin’e A Ulusal Ekip’te yardımcı antrenörlük teklifi yapıldığını lakin ortak kararla bunu kabul etmediklerini söyledi.
Gülel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TFF’nin Nuri Şahin için teklif yaptığını doğruladı ve teklifi reddetme nedenlerini anlattı.
A Ulusal Futbol Kadrosu’nun yeni teknik yöneticisi Vincenzo Montella’nın yardımcılığı için Türk hoca arayışında birinci sıradaki isim olarak Nuri Şahin’e teklif yapıldığını belirten Gülel, “Nuri Şahin’i federasyona çağırdılar, görüştüler. Bu süreçlerin tamamından haberdarım. Hocam istişare yaparak gitti. Ortak kararımız, hocamızın artık üçüncü yılında bir yardımcı hocalık vazifesine kabul etmemesi gerektiğiydi. Onun esasen uygun bir hoca olma yolunda çok uzaklık katettiği konusunda mutabık kaldık, bu misyonu kabul etmedik.” diye konuştu.
“Tesislerin elektriği kesildi, yumurtacı yumurta vermedi”
Kulüpler Birliği Vakfı Lider Yardımcısı da olan Gülel, Türkiye’de futbolun çok süratli, kurgusuz, plansız yönetildiği tenkidinde bulundu.
Alelacele, yüksek maliyetli ya da ileri yaşlardaki futbolcuların transfer edildiğini lisana getiren Gülel, “Bunu büyük kulüplerimizde de görüyoruz. Türk futbolunda idareler tam yetkili, sıfır sorumlu olduğu için herkes imzayı atıp, ardını çok umursamıyor. Maalesef kulüplerimiz güç duruma düşüyor. Diyelim ki ben vazifesi bıraktım, liyakatsiz bir idare geldi. Bu kulübü batırmak, altı ay ile bir sene içerisinde bir vakit maalesef.” tabirlerini kullandı.
Gülel, Antalyaspor AŞ başkanlığı vazifesine 13 Mart’ta başladığını, üç gün sonra tesislerin elektriğinin kesildiğini, yumurtacının yumurta vermediğini, karşılaştığı çok borç yükünden ötürü paniklediğini ve korktuğunu itiraf etti.
Bakkal dükkanı daha işletme yetisi olmayan yöneticiler…”
İlk etapta yaklaşık 600 milyon liralık borçla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Gülel, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Sonra bilinmeyen borçlar da çıktı, sayı 700 milyon liraya kadar çıktı. Döviz kurlarındaki artışla borç ölçüsü 900 milyon liraya kadar yükseldi. Şöyle bir gerçek de var. Bu bir ticaret. Antalyaspor Anonim Şirketi, Türk Ticaret Kanunu’na tabi. Tek farkı, gelir vergisinden muafiyeti. Onun dışında tüm süreçler Vergi Yöntem Kanunu’na nazaran yönetilmesi gerekiyor. Çok kolay bir iş aslında. Bakkal dükkanındaki mantıktan farklı bir şey değil. Bu kadar sıkıntı durumlara düşmesinin nedeni, sahiden bakkal dükkanı daha işletme yetisi olmayan yöneticiler tarafından yönetiliyor olması. Ne gelecek, ne gidecek, ne alınacak, ne verilecek, ne kadar borç var, ne kadar alacak var? Bunlara nazaran ortaya bir bütçe konulmuyor. Bu genel olarak Türk futbolunun kederi. Yani ehil ellerde olması lazım. Biz ağzımızla kuş tutmadık. Baktığınız vakit süper şeyler de yapmadık. Yalnızca işimizi gerçek yaptık. Bizi bu kadar uygun gösteren şey, oburlarının çok makûs olması.”
Gülel, vazifeye geldiğinde futbolcuların sekiz ayda bir maaş aldığını, dört aydır da tesislerde maaş almayan işçinin bulunduğunu aktardı.
Başkan Gülel, bugün artık tüm alacakların günü gününe ödendiğini vurguladı. Bunun yanı sıra idare şurası üyelerinin de alacağının kalmadığına ve tüm borçların temizlendiğine dikkati çeken Gülel, misyona geldikten sonra çok alışılagelmiş tekniklerin dışında bir idare üslubu sergilemeye çalıştıklarından bahsetti.
A ekibe 11 transfer yaptıklarını, kadroyu gençleştirdiklerini tabir eden Gülel, hakikat ataklar ve yatırımlarla toparlandıklarını, Türkiye Futbol Federasyonunun Antalyaspor’u 2023-2024 dönemi transfer periyodunun en karlı kulübü ilan ettiğini kaydetti.
“Adam Buksa, ligimizin üstünde bir golcü”
Gülel, transfer devrinde istedikleri birinci beş transferinin üçünü gerçekleştirdiklerini, Fransa’nın Lens kadrosundan kiralık olarak takıma dahil edilen Adam Buksa’nın bunlardan biri olduğunu belirtti.
Buksa’nın satın alma opsiyonunun bulunduğunu bildiren Gülel, “Görüyoruz ki satın alınması gereken bir oyuncu. Ligimizin üstünde bir golcü. Bunu çok net söyleyebilirim. Bunu esasen birinci maçlarda gördük. Bundan sonra da göreceğiz. Çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.
Yeni transfer planlarına değinen Gülel, “Devre ortasından evvel bile olabilir. Defansın sol tarafına genç bir stoper ve Adam Buksa’nın ardına genç bir santrfor için çalışmalar başladı. Hatta santrfor da ilgili biraz da yol aldık. Bu işi bitirmek istiyoruz. Biz mutabakatımızı yapalım, o kendi kadrosunda oynamaya devam etsin, yarı olunca çıksın bize gelsin halinde. Antalyaspor’a transfer her vakit dinamik devam edecek.” diye konuştu.
Naldo’nun trafik kazasında yaralanan oğlunun durumu
Gülel, futbolcuları Naldo’nun ailesinin Antalya’da 7 Eylül’de trafik kazasında yaralanmasına ait de şunları kaydetti:
“Allah kimsenin başına vermesin. Davi, dört yaşında. Kayınpederi hala çok riskli. Davi’nin riski yüksek oranda devam ediyor. Uyanmasını bekliyorlar, günler oldu. Çok üzgünüz, bütün ekip olarak çok yaralandık. Naldo duruma kendini ağır ağır adapte ediyor, çalışmalara başlamak istiyor, dönmek istiyor. Zira o da kendisinin ve ailesinin psikolojisini toparlamak zorunda. Allah’tan ümit kesilmez. İnşallah evladımız uyanır ve hayata tutunur ancak şu an durumu çok güç gözüküyor.”
Antalyaspor Lideri Sabri Gülel, Antalya’nın dünya kenti olduğunu, kentteki futbol heyecanının artması için çalıştıklarını kelamlarına ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu