Spor Haberleri

Futbolcuların 88 numarayı giymesi yasaklandı

İtalya’da Nazi önderi Adolf Hitler’i çağrıştırdığı gerekçesiyle futbolcuların forma numarası olarak “88”i almasına yasak getirildi.
İtalya İçişleri Bakanlığı ile İtalya Futbol Federasyonu ortasında futbolda antisemitizmle çabaya yönelik bir niyet beyanı imzalandı.
İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’nin duyurduğu niyet beyanı çerçevesindeki karara nazaran, ülkede bilhassa Neonazi ırkçı kümelerin Nazi başkanı Adolf Hitler’i övmek için kullanılan “Heil Hitler” selamına atfen İtalyan alfabesinin 8’inci harfi olan “H”ye karşılık “88” sayısını sembol olarak kullanması sebebiyle futbolda, futbolcuların forma numaralarına bu sayıyı alması yasaklandı.
Futbolcuların “88” numarasını alması dışında futbolda, taraftarların da Nazizim’i çağrıştırabilecek sembolleri kullanılmasının yasaklandığını tabir eden Piantedosi, maçlar sırasında antisemitik tezahüratlar yapılması halinde karşılaşma hakeminin maçı durdurması üzere yaptırımlar getirildiğini, müsabakanın durdurulma münasebetinin de skorbord ve hoparlörler aracılığıyla taraftarlara duyurulacağını aktardı.
Söz konusu karardan halihazırda İtalya Birinci Futbol Ligi’nde (Serie A) oynayan iki oyuncu etkilenecek. Atalanta’da forma giyen Mario Pasalic, Lazio’da top koşturan Toma Basic yeni dönemden itibaren forma numarası olarak “88”i alamayacak.
Basında yer alan haberlere nazaran, İtalya’da daha evvel Mateusz Praszelik, Gianluigi Buffon ve Marco Borriello üzere futbolcular bir devir forma numarası olarak “88”i almış, lakin daha sonra tenkitler üzerine bu oyuncular çok sağa rastgele bir sempati duymadıklarını açıklamak durumunda kalmışlardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu