Spor Haberleri

Dursun Özbek: “Sezon sonunda beklentimiz 1 milyar TL kar”

Trendyol Üstün Lig grubu Galatasaray’ın Lideri Dursun Özbek, Divan Şurası Ekim Ayı Olağan Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.
Florya yeri hakkında konuşan Özbek, “Allah aşkına artık kimse Florya’yı konuşmasın. Dehşetli bir gayret veriyorum orada. Florya toprağı şöyle, Florya yeri bu türlü. Ne dediysek onu yapıyoruz. ‘Florya’ya çivi çakılmadı’, yahu arkadaş her şeyin bir sırası var. Kemerburgaz’ı geldiniz gördünüz sayın divan üyeleri. Hızla orayı bitirmeye çalışıyorum ki hem altyapıyı hem kadrosu oraya taşıyayım. Kemerburgaz’da 14 bin 500 metrekare yer yapıyoruz.” dedi.
Özbek, “Kemerburgaz’da 14 bin 500 metrekare kapalı alanı olan, dünyaya örnek olacak bir tesisin imalatı içindeyiz. 40-50 yıldan beri Florya’da ne çivi çakılmış? Florya’daki kapalı alan 4 bin 500 metrekare. 40 yıldan beri antrenman yapmışız, altyapısı akademisi soyunma odaları restoranı falan hepsi 4 bin 500 metrekare. Bizim gereksinimimiz olan güncellemek. Hayri Ağabey’in dediği gerçek, birinci faz. Birinci faz işin yükünü çeken faz. Başladığımız günden itibaren, bir devir ruhsatı almakla geçti. Ruhsatı aldık, inşaata başladık, ihalesini yaptık, kaba inşaatı bitirdik, ince işlere girdik. En kısa müddette bitirmek için elleri kolları sıvadık.” sözlerini kullandı.

“Canla başla çalışıyoruz”

Galatasaray Lideri, “Her türlü ekonomik zorluğa, para ıstırabına karşı verdiğimiz kelamları yerine getirmek için bütün arkadaşlarımla birlikte canla başla çalışıyoruz. Herkes çalışıyor. Üyelerimize mahcup olmamak için çalışıyoruz. Bardağın dolu tarafına bakmak yerine… ‘Efendim Florya’ya çivi çakılmadı’, şüphesiz Florya’ya çivi çakılacak vakit var. Sıralamayı anlatıyorum. Kemerburgaz’a taşınalım, sonra Florya inşaatı. Toplantıya maketi getirdim, projeleri çalıştık. Ruhsat müracaatında bir yere geldik. Bunlar tabir edilirken, iş bilmezlikten mi söz ediliyor yoksa bir laf söyleyelim de gitsin yerini bulsun diye mi söyleniyor. Yahu ben sizden manevi takviye bekliyorum bedelli divan üyeleri. Biz Galatasaray için çalışıyoruz!” halinde konuştu.
Dursun Özbek, “Yeni yerler… Yahu Allah aşkına Florya’da bize ilişkin olmayan 40 dönüm arazi almadık mı biz! 1 milyar 85 milyon TL nakit bedelle, kefalet verip kredi aldım, parasını peşin ödeyip aldık. Bugün prestijiyle 1 milyar 85 milyon TL’yi kulübün gelirleriyle ödedim. Tapusu hala bizdedir!” dedi.
Özbek, “Üst kullanım hakkı nedir arkadaşlar? Bir şey tabir ederken biraz okumak, bakmak, bilmek lazım. Galatasaray toplumu, Türkiye’nin en bilgili, gelişmiş, çok yetişmiş bir toplum. Bazen o denli sözler kullanıyoruz ki bizi dinleyenler tereddütte kalıyor. Bizim Kemerburgaz’daki hakkımız, daini mürtehin üst kullanım hakkıdır. Antalya’da bir sırada 500 tane otel var. Hepsi daini mürtehin üst kullanım hakkıyla yapılmıştır. Gerçek bir tapudan farkı yoktur. Alınabilir, satılabilir. Bunu bilmeden yanlış bilgi vermek… Galatasaray’ın buna muhtaçlığı yok. Çok kritik bir devirden geçiyoruz. Biz seçim periyotta kelam verdiğimiz üzere, projemizi yaptık, yol haritalarımızı çizdik. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik yahu! Ne olur bu etapta bizi cesaretlendirin. Biz misyonumuz olarak bunu yapıyoruz ancak bir cüret, bir dayanak alma hakkımız yok mu Allah aşkına!” kelamlarını kullandı.
Kıymetli bir arazinin üst kullanım hakkını aldıklarını belirten Özbek, “60 dönüm çok değerli bir arazinin üst kullanım hakkını aldık. Cendere Vadisi’nin yanı. Geçen toplantıda da söylediğimizi dinleyin, merak edin, sorun. Dört dörtlük anlatırız. Planları yapılıyor. Plan yapılması ne demek? Bir arazi, yeşil bir alan, ham alan. Bir plan yapılması lazım binlik, beş binlik. Yapılması lazım ki inşaat faaliyeti başlasın. Ben çalışıyorum. Günüm gecem yok ki Ankara – İstanbul neresi gerekirse oraya gitmekten çekinmiyorum. Her kapıyı çalışıyorum, her kapıdan içeri giriyorum. Galatasaray haklarını korumak için her şeyi yapıyorum. Bunları niçin yok farz edip bu türlü konuşuyorsunuz. Neye hizmet ediyorsunuz?” formunda konuştu.
Özbek, “Büyükçekmece toprağı, su toplama havzasında kalıyor, 106 dönümlük arazi. Senelerce su toplama havzasında kaldığı için çivi çakılamamış. Yeniden bizim devrimizde, kıymetli lider Hasan Akgün’e gitmek suretiyle bunun bir daha irdelenmesini istedim. Hoş bir arazi, hoş bir yerde. Yapılan tetkikte buranın lejantının, yerin karakterinin ne olduğunu tanım eden bir sözdür. Beşbinlik planda derse ki ‘Burası su toplama havzası’, bir çivi çakamazsın. Beşbinlik planlar vakit içinde değişir, yeni görüşler ortaya çıkar. Alındıktan bugüne kadar burası su toplama havzası. O denli prestij edilmiş. Bizim müracaatımızda, burası spor alanına çeviriliyor. Askıya çıkacak yakında. Merak edip sorsanız anlatırız. ‘Büyükçekmece’ye çivi çakmadın’ lafı bize yakışıyor mu yahu!” dedi.

Erden Timur sözleri

Erden Timur hakkında da konuşan Özbek, “Erden Timur hakkında… Yok efendim inşaatçıymış, futbolda ne iş yaparmış? Geçmişi bilmek lazım. Bir evvelki başkanlık dönemimde futbol göğüs sponsorumdu. Futbolla son derece ilgili, futbolu takip eden bir insan olamaz mı? Birisi inşaat yapıyorsa başka öbür bir iş yapamaz mı, hobisi olamaz mı? Galatasaray’da muvaffakiyetle yürüttüğü Sportif AŞ Başkanvekilliği vazifesini niçin bu türlü yorumluyoruz? Kullandığı tabirler son derece doğrudur. Market kıymeti 150 milyon euro olan bir kadrosu 30 milyon euro harcayarak kurdu. Bugün kadromuzun pahası, 240 milyon euro’dur. Açık tek tek yazın, tablolar hazırlıyorsunuz ya, bunu da hazırlayın. T cetvelinin yalnızca bir tarafını konuşursanız hiçbir şey söz etmez, bir de öteki tarafı var.” sözlerini kullandı.
Özbek, “Dile pelesenk olmuş, ‘Galatasaray’ın efendim 7.5 milyar TL borcu var’, yarın gazetelerde manşetlere bakarsanız koca koca yazacaklar. Demotive etmek için bizi kullanacaklar. Geçen divanda biz anlatmadık mı? 7.5 milyar TL borcumuz var mı var. Ne vakit ödeyeceğiz? Kurduğumuz grubun 3-4 yıllık varan bonservis, maaş ödemelerini yazarsanız bu sayı yanlışsız. Yanlışsız da bu kadro ne yapıyor, ne yapıyor! Ne yapıyor biliyor musunuz? Bu yılki projeksiyona nazaran 6.2 milyar TL hasılat yapacak. 4 sene ile çarpalım, diyelim ki başarılı gittik, tıpkı grubu kullandık, birebir assetleri kullandık. 4 ile çarpınca 24 milyar lira Galatasaray’a hasılat getirecek. Bunlar nedir, kombine satışlarıdır, kapalı gişe oynuyoruz. Kombine almak isteyenler bana geliyor, ‘Başkan 1 kombine rica ediyorum’ diyor. Loca kalmadı, yok. Kapalı gişe oynuyoruz. Niçin? Bizleri gururlandıran bir grup var. Geçen hafta herkes memnun olmadı mı arkadaşlar!” kelamlarını sarf etti.

“Artması için de çalışacağız”

Galatasaray Lideri, “Beklentimiz dönem sonunda, büyük ihtimalle Sportif AŞ 1 milyar TL karla dönemi kapatacak. Artması için de çalışacağız.” dedi.
Özbek, “19 milyar lira teminat… Bu idarenin, bu bahsedilen teminatlarla ilgili 5 kuruşluk dahli yoktur. Daha evvel imzalanan bir yapılandırma muahedesi var. Katiyetle, tenkiden kimseye söylemiyorum. Bankalarla çalışan bir kişi olsanız bu teminatın ne manaya geldiğini bilirsiniz. Bankalar, çorabınıza kadar teminat altına alır sizi. 19 milyar lira denen şey, Galatasaray’ın menkul, gayrımenkullerini rehin altına almak suretiyle daha evvel verilen teminatlardır. Hiçbir rahatsızlığımız yok. Âlâ ki Galatasaray’ın bu düzeyde varlıkları var. Bize düşen, 2.2 milyar TL yapılandırma ana para borcunu ödeyeceğiz. Kimsenin bundan kaçışı yok. Ödemek zorundayız. Bu rehinlerin hepsini kaldıracağız. Kelam verdik ve yapacağız.” formunda konuştu.
Dursun Özbek, “Galatasaray’ın faaliyetleri ile ilgili bilgi istiyorsanız benimle, arkadaşlarımla bir konuşun. Kullandığınız sözler, verdiğiniz sayılar benim faaliyetlerimi o kadar zora sokuyor ki… Rica ediyorum, bilmek istiyorsan bana sor. Öteki niyetin varsa bilemem. Gel bana sor, tek tek anlatayım sana. Konuşursan ne olur, konuşursan iş nereye sarfiyat anlatayım.” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu