Spor Haberleri

Dört büyüklerin kaç TL borcu var?

Türk futbolunun dört büyükleri Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un borsaya açık şirketlerinde toplam borç, 29,93 milyar liraya ulaştı.
Kulüplerin, Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderdiği finansal durum raporlarına nazaran, 31 Ağustos 2023 prestijiyle en fazla borcu bulunan kulüp Galatasaray oldu.
Sarı-kırmızılı kulüpte (Sportif AŞ), dernek ve öteki alakalı şirketler/taraflar hariç toplam borç, 9,59 milyar lira.
Borç klasmanında ikinci sırada 8,63 milyar lirayla Fenerbahçe (Futbol AŞ) bulunuyor.
Beşiktaş’ın (Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ) borç hanesinde 7,05 milyar lira görünüyor.
Trabzonspor ise (Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği AŞ) 4,66 milyar liralık yükümlülükle karşı karşıya.

Kulüplerin alacakları (varlıklar), toplam borcun yarısı bile değil
Kulüplerin toplam 29,93 milyar liralık borcuna karşılık alacak toplamı, bağlı taraflardan (Dernek ve bağlı şirketler) alacaklar hariç 12,45 milyar lira.
Borç-alacak farkı bağlamında tablolara bakıldığında en borçlu kulüp pozisyonunda Beşiktaş bulunuyor. Siyah-beyazlıların 7,05 milyar liralık borca rağmen alacakları 1,78 milyar lira ve net borç-alacak farkı -5,27 milyar lira.
Borç hanesindeki 9,59 milyar liraya karşılık 4,6 milyar lira alacağı bulunan Galatasaray’ın net borç-alacak farkı -4,99 milyar lira.
Fenerbahçe’de 8,63 milyar liralık toplam borcun karşısında 4,26 milyar lira alacak yazılmış durumda ve net borç-alacak farkı -4,37 milyar lira.
Trabzonspor’da ise 4,66 milyarlık toplam borca rağmen 1,8 milyar lira alacak mevcut ve net borç-alacak farkı -2,86 milyar lira.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu