Spor Haberleri

Demir Küme Sivasspor’da bir devrin sonu

Sivasspor Kulübü Lideri Mecnun Otyakmaz, yeni devirde misyona devam etmeyi düşünmediklerini açıkladı.
Otyakmaz, ligde Galatasaray, kupada ise Fenerbahçe ile oynayacakları müsabakalar öncesinde AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Yönetim olarak bu sene son yıllarını yaşadıklarını belirten Otyakmaz, “3 yıllık süremiz bitiyor, yeni bir kongre yapmamız gerekecek ve bu sene yaşadığımız bir grup olaylar bizi çok yordu. Bu düşük bütçelerle, gelirlerin azaldığı periyotta ülkemizi Avrupa’da temsil etmek zorunda olduğumuzdan ve muvaffakiyete kesinlikle ulaşmamız gerektiğinden biraz bütçe üzerinde transferler gerçekleştirdik. Bu türlü bir uğraş verirken içerde oynamış olduğumuz birkaç müsabakada alınan olumsuz sonuçlarda taraftarda da biraz reaksiyon oluşturdu.” diye konuştu.
Bu cins yansılara alışık olmadıklarını lisana getiren Otyakmaz, şöyle devam etti:
“Bizi sahiden üzdü ve motivasyonumuzu düşürdü. Bundan sonraki periyotta de vazife alıp almama konusunda bizi düşünmeye itti. Yönetici arkadaşlarımızdan birçoğu artık devam etmeme istikametinde kararlı. Benim şahsi fikrim ben de aslında devam etmek istemiyorum zira nitekim birtakım maçlarda çok rahatsız olduk. Kulübümüzü önemli bir yola koymadan gitmek gerçek olmaz. Kısa müddet içinde kentimizin ileri gelenleriyle toplantı yapacağız. Haziran ayında en geç genel heyeti yapmamız gerekiyor. Bütün Sivas, Sivasspor’un, Sivas’ın en kıymetli markası olduğunu söylüyor. Bunu söylüyorlarsa gerisinin dolması lazım. Zira biz artık kendi bilgi, maharet ve imkanlarımızla bu ekibi devam ettirebilecek durumda değiliz. Muhakkak dayanak gerekiyor. Bu takviyesi görmeden de tekrar bu riski alabileceğimizi pek düşünmüyorum açıkçası.”
“Rıza hocanın ayrılacağını tabir etmesi bizi üzdü”
Mecnun Otyakmaz, teknik yönetici İstek Çalımbay’ın dönem sonunda misyondan ayrılmak istediğine yönelik açıklamalarının kendilerini üzdüğünü tabir etti.
Rıza hocanın hem arkadaşları hem de hemşerileri olduğunun altını çizen Otyakmaz, “Rıza hoca müddet aldığı devirde kıymetli başarılara imza attı. 3 yıldır bizi Avrupa’ya taşıyor. Bizim için gurur verici lakin İstek hoca ile Sivasspor’u ayırmak lazım. İstek hoca Türk futbolunda bir marka. Beşiktaş’ın efsanesi, Türk Ulusal Grup kaptanı ve başarılı bir antrenör. Hocamız birtakım mevzularda birtakım görüşlerini açıklıyor lakin bu büsbütün bizim niyetlerimizi yansıtmıyor. Kamuoyunun İstek hocanın açıklamaları olarak bunu yorumlamasını rica ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
Rıza hocanın prensip gereği her dönem 1 yıllık mukavele imzaladığını hatırlatan Otyakmaz, “Her periyot uzun müddet çalışacağımızı biliyordum. 4 yıl uzun bir müddet Türk futbolunda. Dönemin 3’te 1’lik kısmı bitmişken İstek hocanın ayrılacağını söz etmesi bizi üzdü, çok güzelimize giden bir açıklama olmadı. Biraz durumu düzeltmeye çalıştı. Bu süreçte taraftarın ve futbolcuların morali bozulmuş olabilir. Topluluğumuz orada bu tabirlerden ötürü dertli süreç yaşamış olabilir.” tabirlerini kullandı.
“Başarılarını (Galatasaray) taktir ve tebrik ediyorum”
Mecnun Otyakmaz, Galatasaray maçında puan kazanarak son 2 haftayı rahat geçirmek istediklerini söyledi.
Çok heyecanlı bir dönem yaşandığını anlatan Otyakmaz, “Ligin mukadderatını belirleyecek maçlarımıza başladık. Bir tanesi şampiyonluğu yakından ilgilendiriyor. Bir de kupada finalisti belirleyecek bir müsabakaya çıkacağız. Bizim için nitekim önemli müsabakalar. Galatasaray bu sene Okan hoca liderliğinde düzgün performans gösterdi ve nitekim güzel bir idaresi var. Geçmiş yıllarda oyunculardan Galatasaray idarelerine ait şikayetler oluyordu ancak sahiden âlâ bir idare ve diyaloğa açık. Son idareli çok daha düzgün anlaşıyoruz. Onların da muvaffakiyetlerini taktir ve tebrik ediyorum.” formunda görüş belirtti.
Otyakmaz, Galatasaray maçının kendileri için çok değerli olacağını aktararak, şunları kaydetti:
“Avrupa’da yaptığımız muvaffakiyet göğsümüzü kabartıyor. Ülkemize getirdiğimiz puanlar bizi memnun ediyor. Artık Avrupa geride kaldı, artık ligin gerçekliğiyle baş başayız. Galatasaray’ın şampiyonluk, bizim de küme düşmeme uğraşımız var. Tüm biletler satıldı, coşkulu taraftar önünde sakat ve cezalıların olduğu bir haftada Galatasaray ile oynayacağız. İnşallah yeterli bir direnişle oradan puanla ayrılıp son 2 haftaya risk bırakmadan dönemi tamamlamak istiyoruz.”
“Sivasspor’u sıkıntı günler bekliyor”
Mecnun Otyakmaz, bir Anadolu kulübü olarak Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanmanın büyük onur ve muvaffakiyet olduğunu lisana getirdi.
Kupada yarı final rövanşında Fenerbahçe ile karşılaşacaklarının hatırlatılması üzerine Otyakmaz, şöyle konuştu:
“Geçen yıl bunu başardık. Bu sene de finale şu anda bir adım var. Geçtiğimiz yıl ekonomik kurallar çok berbattı lakin Türkiye Kupası’nı almış olmamız yurt dışı gelirleriyle bizim geçen yılki bütçemizi tamamlamamıza yardımcı olmuştu. Avrupa Kupaları’ndan getirisi Anadolu kulüpleri için çok değerli. Bunu başararak geçtiğimiz yıl bu açığı kapattık. Bu sene de maalesef tıpkı açık oluştu. Sivasspor’un geleceği için Türkiye Kupası’nın tekrar alınması lazım. Bu işin gururuyla bir arada ekonomik büyük katkısı olacak yoksa Sivasspor’u güç günler bekliyor.”
Yayıncı kuruluşla yaptıkları kontratın gelirlerinin düşmesininada ve kurun artmasının kulüpleri çok zorladığını da değinen Otyakmaz, kelamlarını yabancı kuralına ait şu tabirlerle tamamladı:
“Yeni yetişen genç oyunculara alan açmamız gerekiyor. Sınırsız olduğu vakit bu oyuncuların önünün tıkanacağını düşünüyoruz. Biz Sivas olarak şimdiki üzere devam etmesi istikametinde görüş bildirdik. Federasyondan çıkan sonuçta bu türlü oldu. Yani 8+3. Biz istediğimizden değil mantıklı istemiş, paralele düşünmüşüz. Altyapıdan gelen gençler için 1 Türk opsiyon bırakılmasını istiyorduk o denli de oldu. Bunun yeterli bir karar olduğunu düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu