Spor Haberleri

Palut’tan Fenerbahçe kelamları: “Burada bize düşen…”

Trendyol Muhteşem Lig takımlarından Çaykur Rizespor’un teknik yöneticisi İlhan Palut, kendilerine güvenenlere, güzel gayret ederek ve yürekli bir oyun sergileyerek karşılığını vermeleri gerektiğini söyledi.
Sezon başında yeşil-mavili grubun başına getirilen Palut, AA muhabirine, Çaykur Rizespor’un Üstün Lig’e yükselmesine katkıda bulunan kıymetli oyuncularla yollarına devam ettiklerini, gelişime açık ve genç birtakım oyuncuları da takımlarına kattıklarını belirtti.
Palut, ligin 6 haftasının geride kaldığını anımsatarak, “Bu müddette elbette çok değerli eksiklerimiz de var. Kimi maçlarda güzel oynamadığımız anlar oldu fakat genel manada oyuncularımın gösterdikleri gayret ve özveriden mutluyum. Gelişime çok açık bir grup var. Birtakım oyuncuların vakte muhtaçlığı var fakat 6 haftada kabul edilebilir bir kadro var.” dedi.
Yeni bir oyun kültürü oluşturmaya çalıştıklarına işaret eden Palut, “Genç oyuncuların alanda istediklerimizi yapmaya başladıklarını görünce bundan memnunluk duyuyoruz. Bizim de genç oyunculardan öğrendiğimiz ve deneyim edinimlerimiz var. Son haftalardaki eksiklerimizi görerek, nerelere daha çok eğilmemiz gerektiğini gördük. Kendi adıma, hoş bir kulüpte özverili, öğrenmeye açık oyuncularla çalışıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
Palut, transferin bitimine yakın gelen oyuncuların adaptasyonu için vakte gereksinim olduğunun da altını çizerek, şöyle devam etti:
“Farklı kültürlerden ve oyun takvimlerinden gelen oyuncularımız var. Bir yandan oynatıp, başka yandan hazırlamaya çalışıyoruz. Neler yapmak istediğimizi onlara gösteriyoruz. Samsunspor maçından sonraki ulusal ortada ekip hem fizik olarak eşit bir noktaya gelmiş olacak hem de bütün oyuncularımız nasıl bir oyun oynayacağımıza hakim olacak.”
“Şehrin bize olan inancını hissediyoruz”
Rize’ye geldiği andan itibaren her türlü dayanağı Kulüp Lideri İbrahim Turgut ve öteki paydaşlardan gördüklerini anlatan tecrübeli teknik yönetici, şunları kaydetti:
“Özellikle kent gruplarında birliktelik, iç huzur, kenetlenme, futbol dışı etmenler olarak görünse de futbola direkt tesirleri olan durumlar. Kentin bize olan inancını hissediyoruz. Ona nazaran çalışıyoruz. Bu bize rahatlıktan öte sorumluluk veriyor. Bize güvenen insanlara, yeterli çaba ederek ve yavuz bir oyun sergileyerek karşılığını vermemiz gerekir. Umarım her şey bu biçimde devam eder ve sonuçlar da bizi dayanaklar. Çok daha fazla insanı etrafımızda birleştirir.”
İlhan Palut, kent için en düzgününü isteyerek çalıştıklarını lisana getirerek, “Puan cetvelindeki sıralamadan çok, alanda daha yeterli neler yapabileceğimizi hesaplıyoruz. Ligin bu vaktindeki sıralamalar çok mana tabir etmiyor. Çok güzel giden ve gitmeyen gruplar ortasında 5-6 puan fark var.” diye konuştu.
Oyunlarını geliştirme ve birlikte oynama alışkanlığını kazandırma gayretinde olduklarına dikkati çeken Palut, “Ligi bitirdiğimiz durum değerli. Birinci yarıyı bitirdiğimizde kadronun durumunu çok daha net göreceğiz. Hangi gayeye kilitlenebiliriz, buna bakacağız. Şu anda daha âlâ oyun, daha güzel gayret ile meşgulüm.” tabirlerini kullandı.
“Fenerbahçe ivmeyi yakalamış bir görüntüde”
Palut, Fenerbahçe ile hafta sonu kuvvetli bir maça çıkacaklarını anımsatarak, “Fenerbahçe, Avrupa’da ülkemizi çok âlâ temsil ediyor. Ligde de çok yeterli başladılar. Her Fenerbahçe maçı kendi içinde zordur, deplasmanda oynarsanız zorluğu bir tık daha artar.” dedi.
Fenerbahçe’nin ivmeyi yakalamış bir manzara sergilediğini belirten Palut, “Burada bize düşen, daima Fenerbahçe’yi düşünürsek bu maçın içinden çıkamayabiliriz. ‘Biz daha yeterli neler yapabiliriz? Daha uygun nasıl gayret ederiz?’ Orada çaba etmeden güzel bir sonuçla dönme talihimiz çok az. Çok düzgün uğraş edeceğiz. Oyunu daima defans değil, top bize geçtiği vakit hangi saha olursa olsun kişilikli karakterli bir oyun oynamaya çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.
Palut, A Ulusal Futbol Ekibi’nde Stefan Kuntz’un yerine misyona getirilen Vincenzo Montella’ya da muvaffakiyet dileyerek, her teknik yöneticinin ulusal grubun doğal yardımcı antrenörü olduğunu ve oyuncu hazırlama vazifesi bulunduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu