Spor Haberleri

“Futbol yalnızca futbol değildir”

Spor Toto Harika Lig takımı Fenerbahçe, kulübün zelzele bölgesine yaptığı konteyner bağışının imza merasimini gerçekleştirdi. Sarı lacivertliler, Omuz Omuza kampanyasına 550 olmak üzere toplamda 1050 konteyner ile sarsıntı bölgesine takviye olurken, bağışın imza merasimi Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ile Fenerbahçe Lideri Ali Koç’un iştiraki ile Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde gerçekleştirdi.

OMUZ OMUZA KAMPANYASINA TAKVİYE OLMAK İÇİN TIKLAYIN!

Protokolün imza merasiminde konuşan Ali Koç, “Bizleri izleyen seyircilerimizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Türkiye Futbol Federasyonu Liderimize, pahalı İdare Konseyi Üyelerine ve çalışanlarına, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne beğenilen geldiniz diyorum. Bugünü planlarken basına açık bir toplantı yapacaktık lakin dün üzücü bir haber aldık. Fenerbahçe’nin efsanelerinden tıpkı vakitte ‘Puşkaş Ergun’ olarak tanıdığımız, Fenerbahçe’nin tarihinde iz bırakmış çok kıymetli bir Fenerbahçeliyi son seyahatine uğurladık. O nedenle programımızın vakti değişti. Tüm basın mensuplarının da affına sığınıyorum, anlayışla karşılarlar.
Bildiğiniz üzere ülke olarak 6 Şubat 2023 günü çok ağır bir felaket yaşadık. Felaket bile tanımlamaya hafif kalıyor. Nüfusumuzun %15.7’sini etkileyen, 11 vilayetimizi kapsayan, pek çok Avrupa ülkesinden daha büyük bir alanda art geriye çok ağır sarsıntılar yaşadık. Sonucunda çok büyük kayıplar, tanımı güç bir acı ve toplumumuzu sarsan büyük bir felaketle karşılaştık. Bir sefer daha hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı diliyorum. Bu acı devri ülke millet olarak el ele omuz omuza geride bırakmak için daima birlikte çalıştık, çalışıyoruz. Millet olarak, ülke olarak inanılmaz bir dayanışma ruhu bu süreçte bugüne kadar sergilendi.
Bugün de Türkiye Futbol Federasyonu’nun zelzelesi yaşamış bölgelerimizdeki halkımızın yanında olmak için çok çok kısa bir müddette hayata geçirdiği Omuz Omuza yardım kampanyası kapsamında pahalı spor kamuoyunun karşısındayız.” dedi.

“En kıymetli sorun barınmanın karşılanmasıdır”

Koç, “Şu an sarsıntı bölgesinde tahlil bekleyen en değerli sorun barınma gereksiniminin karşılanmasıdır. Biz, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak birinci olarak çabucak çadır temin ettik, AFAD’a 1300 adet çadır ulaştırdık. Onlar muhtaçlıklar çerçevesinde bu çadırları tahsis ettiler. Sarı Lacivert Derneğimiz de 200 çadırdan olan, yaklaşık 1000 kişinin barınma muhtaçlığına tahlil sunan bir çadır kent kurdu. Ayrıyeten zelzeleden yaralı olarak kurtulmuş halkımız için Kızılay ile birlikte ülkemiz için birlik beraberlik bizim “Kanımızda Var” diyerek Kan Bağışı Kampanyası gerçekleştirdik. İdare konseyimiz, çalışanlarımız, atletlerimiz, teknik gruplarımız ve bu bölgenin vatandaşlarının iştirakiyle üç gün boyunca kulübümüzün kapılarını kan bağışına açtık. Bu kampanya çerçevesinde 2053 tüp kan bağışı yapıldı. Kızılay standartlarına nazaran yapılan en değerli kan bağışlarından biri olduğu bizlere söz edildi. Kan Bağışı kampanyamızın gerçekleşmesinde emeği geçen Kızılay’a ve takviye veren herkese bir sefer daha çok teşekkür ederim.
Bu felaketin acılarını sarmak çok lakin çok uzun bir süreç gerektirecek. Afet bölgelerimize ve oradaki halkımıza, çocuklarımıza, evlatlarımıza yapılacak yardımlarda ve atılacak adımlarda yorulmak ve durmak yok. Hepimizin misyonu unutmamak ve unutturmamak.” tabirlerini kullandı.

“Futbol yalnızca futbol değildir”
TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ise, “Sayın Fenerbahçe Spor Kulübü Lideri Ali Koç, çok kıymetli TFF ve Fenerbahçe Spor Kulübü İdare Konseyi Üyeleri ve kıymetli izleyiciler, hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Konuşmama başlamadan evvel hayatını kaybeden Fenerbahçe’nin kıymetli oyuncusu Ergun Öztuna’ya Allah’tan rahmet ve kederli ailesine Allah’tan rahmet diliyorum.
Hepimizi derinden üzen 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli ve 11 vilayetimizi çok derinden etkileyen sarsıntının yaralarını sarmak için hepinizin bildiği üzere 1 Mart tarihinde birçok ulusal futbolla ilgili yayın yapan televizyon kanalları ile birlikte kampanya başlattık. Bu kampanya Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF, Kulüpler Birliği Vakfı ve futbolun bütün paydaşlarıyla el ele ve omuz omuza vererek başlatıldı. Hedef Türk futbol ailesinin bu türlü acılı ve güç bir günde yan yana omuz omuza gelip, ‘futbol yalnızca futbol değildir’ gündemiyle depremzedelere katkı sağlamaktı. Bunu yaparken birçok kulübümüz az evvel Bedelli Liderimiz Ali Koç’un da bahsettiği üzere münferit olarak çabucak zelzelenin sonraki günü acil gereksinimler için tahminen binlerce tır Anadolu’nun değişik yörelerinden, İstanbul’dan yardımda bulunuldu. Ve bu yardımlar çok süratli bir biçimde bu bölgelere dağıtılmak üzere yola çıktı. Acil muhtaçlıklar aşikâr bir güne kadar yarar sağladı. Zelzelede aşağı üst 600-700 bin bina ziyan gördü ve acil muhtaçlıklar bitince sıra barınma muhtaçlığına geldi. Barınma gereksinimine baktığımızda en kısa tahlil çadır lakin sonrasında bir öbür acil tahlilin konteyner olduğunu gördük. Bedelli kulüp liderlerimizle bir toplantı yaptık. Ali Liderimizin da bahsettiği üzere 1000 bin konteyner bağışı yardımında mutabık kaldık. Bu ortada TFF, AFAD’a 20 milyonluk bir bağışta bulundu. Gün geçtikçe sarsıntının tesirleri ortaya çıkınca, 10 milyondan fazla kişiyi olumsuz etkilediği ortaya çıkınca bu 1000 konteynerın yetersiz kalacağı konusunda mutabık kaldık ve 1 Mart’taki Omuz Omuza kampanyasını başlattık. Yalnızca Türkiye’den değil yurt dışından da futbol ailesinin kıymetli insanları, Guardialo’dan tutun, Arsene Wenger ve İlkay Gündoğan, Hakan Çalhanoğlu üzere onların arkadaşları da yayınımıza katıldılar ve takviyelerini belirttiler. Ulusal ekiplerimiz, Harika Lig ve 1. Lig kulüplerimiz, Kulüpler Birliği Vakfı …Hepsi kampanyaya katıldılar ve çok hoş katkı verdiler. Kampanya bir günlük değildi. Bundan sonra da devam edecek halde her cuma, cumartesi, pazar, pazartesi…Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig’de oynanan maçlarda futbolcularımız alana ellerinde pankartla çıkıyorlar. Omuz Omuza kampanyasına SMS atılması istikametinde. Ben her hafta denetim ediyorum. Hala devam ediliyor. 15-20 bin ortasında dayanak iletisi atılıyor. Onun için de tüm futbolseverlere teşekkür ediyorum.” dedi.

“Ziyarette bulunmak istiyoruz”

Büyükekşi, “Son olarak hem Sayın Liderimize hem başka kulüp liderlerimize buradan davette bulunmak istiyorum. Mersin’de yaptığımız Şöhretler Karması maçında gördük ki, depremzede çocukların en çok ilgi gösterdiği mevzulardan bir tanesi futbolcularla fotoğraf çektirmek, futbolcularla bir ortaya gelebilmek, onlarla hayallerinde olan şeyleri konuşabilmek. Biz de onun için 11-14 Haziran ortasında depremzedelere yaptığımız konteyner kentleri kimi futbolcularımızla ziyarette bulunmak istiyoruz. Burada daima birlikte olmak istiyoruz. Fenerbahçemizin o tarihe kadar yaptığı konteyner kent de hazır olmuş olacak ki federasyonunki de hazır olacak. Burada Fenerbahçe’nin bayrağı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun bayrağı yan yana olacak. Böylece onları keyifli ederiz.” halinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu