Spor Haberleri

Flaş tüzük değişikliği: Kulüp yabancılara devredilemez

Trabzonspor Kulübünde Tüzük Tadil Genel Konsey Toplantısı yapıldı.
Kulüp lideri Ertuğrul Doğan ve idare heyeti üyelerinin de iştirakiyle Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, birinci olarak divan başkanlığına Mahmut Ören seçildi.
Gündemin kabul edilmesinin akabinde 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanarak değiştirilen tüzük hususları kısım bölüm okunduktan sonra, değişiklikler genel şura üyelerinin oyuna sunuldu.
Vakit zaman tartışmaların yaşandığı toplantı esnasında birtakım hususlar oy birliği, kimi unsurlar ise oy çokluğuyla kabul edildi.
Kanun gereği eski tüzükte yer alan “dernek” sözü, “kulüp” olarak tadil edildi.
İstişare ve Müze Heyeti kaldırılırken, genç üye kavramının yerine genç taraftar tanımlaması getirildi.
Kulübe lider adayı olacak şahısların toplaması gereken 200 imza sayısı yerine genel konseye katılma hakkı olan üyelere yüzde 5 oranında imza toplama koşulu getirildi.
Divan başkanlık konseyi lider adaylığında divan başkanlığının organ yahut heyetlerinde 5 yıl yöneticilik yapma kaidesi kaldırıldı.
Trabzonspor’da kulübün zamanı ve yabancı bireylerin üye olabilmesinin önünü açacak unsur ise itirazlar sonrası tüzük taslağından çıkarıldı ve oylamaya sunulmadı.
Tüzüğün kabul edilmesiyle Lider Ertuğrul Doğan’ın isteği üzerine yıllık aidat meblağı ve giriş aidat fiyatı 1 Ocak 2026’ya kadar sabitlendi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu