Spor Haberleri

Euroleague’de heyecan başlıyor! Obradovic, Itoudis, Ataman…

Basketbol THY Avrupa Ligi’nde yer alacak 18 ekibin çalıştırıcıları içinde en deneyimli ve başarılısı olarak Partizan’ın Sırp başantrenörü Zeljko Obradovic ön plana çıkıyor.
Avrupa Ligi çabaları öncesi tertibin tarihine, Türk gruplarının başarılarına ait hazırladığı evrak haberlerin bu kısmında, ligde yer alacak başantrenörlerin meslekleri ve bu kulvardaki deneyimleri ele alındı.
Avrupa Ligi tarafından “efsane” olarak nitelendirilen ve Avrupa basketbolunun en âlâ başantrenörü olarak gösterilen Obradovic, THY Avrupa Ligi’nde 27. dönemine başlayacak.
Kariyerine 1991-1992 döneminde büyük bir zafere imza atarak başlayan Obradovic, biri Fenerbahçe’yle olmak üzere toplam 9 defa havaya kaldırdığı Avrupa’nın bir numaralı kupasına birinci defa Partizan’la 1992 yılında ulaştı.
Tecrübesiyle ligdeki başka 17 rakibinin önünde bulunan Obradovic, Avrupa Ligi’nde 1992’nin yanı sıra 1994, 1995, 2000, 2002, 2007, 2009, 2011 ve 2017’de de şampiyonluk sevinci yaşadı.
Ayrıca tecrübeli teknik adam, Panathinaikos’la 2001-2002 döneminden itibaren tek isim altında oynanan bir numaralı kupayı da (Avrupa Ligi) birinci kazanan başantrenör olarak tarihe geçti.
Obradovic’e en fazla yaklaşan Messina
Obradovic’e Avrupa Ligi zaferlerinde en fazla yaklaşan isim, kıymetli rakiplerinden biri olan İtalyan başantrenör Ettore Messina oldu.
Ülkesinin grubu EA7 Emporio Armani Milan’ı çalıştıran 64 yaşındaki başantrenör, bu kupayı Virtus Bologna ve CSKA Moskova’yla ikişer seferle, toplam 4 kere kazandı.
Obradovic dışında başka 17 başantrenörün kupa sayısı 12 oldu. Messina 4, Fenerbahçe Beko’nun başantrenörü Dimitris Itoudis, Panathinaikos’un başantrenörü Ergin Ataman ve Bayern Münih’in başantrenörü Pablo Laso ikişer sefer şampiyonluk elde etti. Olympiakos Başantrenörü Georgios Bartzokas ile Real Madrid Başantrenörü Chus Mateo, ekipleriyle birer sefer Avrupa’nın doruğuna çıktı.
Ligdeki öteki 11 başantrenörün ise kupası bulunmuyor.
Obradovic’i; Messina, Ivanovic ve Ergin Ataman izledi
Obradovic, Avrupa’nın bir numaralı kupasında 27. defa uzunluk göstererek, öteki meslektaşlarına fark attı.
Bu tertipte Obradovic’in sayısına en fazla yaklaşan isimler ise EA7 Emporio Armani Milan Başantrenörü Messina, Kızılyıldız’ın başantrenörü Dusko Ivanovic ile Panathinaikos’un başına geçen Türk başantrenör Ergin Ataman oldu.
Bu kulvarda Messina 21’inci, Ivanovic 19’uncu, Ergin Ataman ise 17’nci defa uzunluk gösterecek.
Ergin Ataman için yeni bir macera
Anadolu Efes’le tarihi başarılara imza atan Ergin Ataman, mesleğine yıllar sonra bir defa daha yurt dışında devam etme kararı aldı.
Sezona, 12 yıllık şampiyonluk hasretini bitirmek için büyük bir yatırım yaparak giren Panathinakos’un başına geçen Ergin Ataman, Anadolu Efes’le 2021 ve 2022’de Avrupa Ligi’ni kazandı.
İlk yurtdışı tecrübesini 1998’de Stanford Üniversitesi’nin teknik heyetinde bulunarak yaşayan Ergin Ataman, İtalya’da 2001-2003’te Montepaschi Siena, 2006-2007’de ise Fortitudo Bologna’da başantrenör olarak misyon aldı. 16 yıl sonra Türkiye’yi yurt dışında, bu sefer Yunanistan’da temsil edecek Ergin Ataman, Atina takımına şampiyonluk yaşatmak için uğraş edecek.
Erdem Can’ın Avrupa Ligi’nde başantrenör olarak birinci deneyimi
Anadolu Efes’in genç çalıştırıcısı Fazilet Can, başantrenörlük vazifesiyle birinci Avrupa Ligi tecrübesini bu dönem yaşayacak.
Erdem Can, Zeljko Obradovic’in yardımcılığını yaparken Fenerbahçe’yle 2017’de Avrupa Ligi’ni kazanma sevinci yaşamıştı. 2021 yılında ise Fenerbahçe’de başantrenör Igor Kokoskov’un Kovid-19 geçirmesi nedeniyle play-off’ta CSKA Moskova maçlarında grubun başında yardımcı antrenör unvanıyla Fazilet Can yer almıştı.
Geçen dönem Türk Telekom’la Avrupa Kupası’nda final oynayan ve dikkatleri üzerine çeken 43 yaşındaki çalıştırıcı, başantrenör unvanıyla Anadolu Efes’le Avrupa Ligi’nde birinci sefer uzunluk gösterecek.
Fenerbahçe’de deneyimin ismi Itoudis
Fenerbahçe, döneme tekrar epeyce deneyimli bir başantrenör olan Dimitris Itoudis’le başlayacak.
Uzun yıllar Panathinaikos’ta Zeljko Obradovic’in yardımcılığını yaptıktan sonra yoluna tek başına devam eden Yunan başantrenör, 2016 ve 2019’da CSKA Moskova’yla Avrupa Ligi’ni kazandı. Tam 6 defa Dörtlü Final deneyimi yaşayan 53 yaşındaki başantrenör, Avrupa Ligi’nde 10. dönemine “merhaba” diyecek. Itoudis, geçen dönem Fenerbahçe Beko’ya Avrupa Ligi’nde play-off oynatmıştı.
Ligin en yaşlısı Dusko Ivanovic, en genci TJ Parker
THY Avrupa Ligi’nde bu dönem en yaşlı başantrenör Sırp takımı Kızılyıldız’ı çalıştıracak Dusko Ivanovic olacak.
Bu dönem 19. sefer Avrupa Ligi’nde grup çalıştıracak Karadağlı başantrenör, 66 yaşında.
Ligin en geç başantrenörü olarak ise Fransa takımı LDLC Asvel’in çalıştırıcısı 39 yaşındaki TJ Parker olacak. Fransız basketbol adamı, 4. sefer Avrupa Ligi’nde uzunluk gösterecek.
Avrupa Ligi’nde bu dönem Fazilet Can’ın dışında birinci defa yer alacak öteki bir başantrenör ise yeni bir yapılanmaya giden İspanya grubu Barcelona’nın çalıştırıcısı 45 yaşındaki Roger Grimau olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu