Spor Haberleri

Dursun Özbek: “Rakiplerimizin hepsi Premier League takımı”

Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, futbol kadrolarının büyük muvaffakiyetler elde ederek tüm ülkeyi sevindirdiğini söyledi.
Sarı-kırmızılı kulübün ekim ayı olağan divan konseyi toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi RAMS Park Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda yapıldı.
Toplantıda konuşan lider Dursun Özbek, kulüp üyelerine verdikleri bütün kelamları yerine getirmek için çalıştıklarını vurgulayarak, “Genel suradan aldığımız yetkiye dayanarak bunları yapıyoruz. Emaneti sırtımızda taşıyoruz.” dedi.
Gayrimenkul projelerini büyük bir titizlikle yürüttüklerini aktaran Özbek, şunları kaydetti:
“Allah aşkına artık kimse Florya toprağını konuşmasın. Bu hususta dışarıda dehşetli bir gayret veriyorum. Ne dediysek onu yapıyoruz. ‘Florya’ya çivi çakılmadı.’ diyorlar. Her şeyin sırası var. Kemerburgaz’ı hızla bitirmeye çalışıyoruz. Kemerburgaz’da yaptığımız inşaatın toplamı 14 bin 500 metrekare. Dünyaya örnek olacak bir tesisin imalatı içindeyiz. Ruhsatını aldık, inşaata başladık, ihalesini yaptık, kaba inşaatı bitirdik, ince işlere girdik, en kısa müddette bitirmek için de elleri, kolları sıvadık. Her türlü mali kasvete karşı size verdiğimiz kelamları yerine getirmek için arkadaşlarım canla başla çalışıyor. Florya’nın vakti daha var. Kemerburgaz’a taşındıktan sonra Florya’da inşaata başlayacağız. Bizi destekleyin, biz Galatasaray için çalışıyoruz.”
Dursun Özbek, Florya’da 40 dönüm arazi aldıklarını vurgulayarak, “Bunun için 1 milyar 85 milyon lira ödedik. Kefalet verdim, kredi aldık, parasını peşin ödedik. Tapusu hala bizde. Çok kritik bir periyottan geçiyoruz. Seçim periyodunda size kelam verdiğimiz üzere projelerimizi yaptık, yol haritamızı çizdik. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Ne olur bizi cesaretlendirin. Galatasaray’ın haklarını korumak için gereken her şeyi yapıyorum.” sözlerini kullandı.
Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, üst kullanım hakkını aldıkları toprakların son durumu hakkında da divan heyeti üyelerine bilgi verdi.

“Bugün futbol kadromuzun kıymeti 240 milyon euro’dur”

Dursun Özbek, Galatasaray Sportif AŞ Lider Vekili Erden Timur’a yönelik tenkitlere reaksiyon göstererek, konuşmasına şöyle devam etti:
“Erden Timur, daha evvelki başkanlık dönemimde futbol kadrosunun göğüs sponsoruydu. İnşaat işiyle ilgileniyor diye futbolla çok ilgili, futbolu son derece takip eden bir insan olamaz mı? Birisi inşaat yapıyorsa öbür uğraşı ya da hobisi olamaz mı? Galatasaray Kulübünde başarılı yürüttüğü Galatasaray Sportif AŞ Lider Vekilliğini niçin bu türlü yorumluyoruz? Kullandığı tabirler son derece doğrudur. Market bedeli 150 milyon avro olan bir ekibi, 30 milyon avro bonservis harcayarak kurdu. Bugün futbol kadromuzun kıymeti 240 milyon avrodur. Sponsorluğun Galatasaray tarihinde rekor olduğunu geçen divanda çok net açıkladı. Sponsorlukta geçen sene bu kadar başarılı değildik. Zararımızın büyük kısmı da oradan geliyor. 13. olan bir kadro ne kadar dayanak bulabilir, düşünün. Şampiyonlukla bir arada gelen sponsorluk başarısı rekor düzeyde. Galatasaray tarihinde yok.”
Galatasaray Kulübünün 7,5 milyar lira borcunun olduğunu anlatan Özbek, “Kurduğumuz grubun 3-4 seneye varan bonservis ve maaş ödemelerini alt alta yazdığınız vakit evet bu sayı yanlışsız. Yaptığımız projeksiyona nazaran bu ekip 6,2 milyar lira hasılat yapacak. Bunu 4 ile çarparsak, birebir kadrosu kullanarak başarılı gittiğimizde, 24 milyar lira hasılat getirecek. Kapalı gişe oynuyoruz. Zira bu türlü bir grubumuz var. Bizi gururlandıran, muvaffakiyetten muvaffakiyete götüren bir grubumuz var. Geçen hafta bütün Türkiye keyifli oldu.” halinde görüş belirtti.
Büyük bir gelir oluşturma potansiyeline sahip olduklarını vurgulayan Özbek, “Galatasaray Sportif AŞ, yaklaşık 1 milyar lira karla dönemi kapatacak.” dedi.
Türkiye Bankalar Birliği ile olan yapılandırma muahedesinden çıkacaklarını anlatan Özbek, “2 milyar 200 milyon lira ana para olan bu yapılandırma borcunu da ödeyeceğiz. Gururla ve iftiharla her yerde şu laf söyleniyor. ‘Helal olsun size, büyük kulüpler içerisinde en düzgün durumunda olan Galatasaray Kulübü.’ deniyor. Bu dört büyük kulübün de bulunduğu bir toplantıda söylendi.” tabirlerini kullandı.
“Rakiplerimizin hepsi Premier Lig takımıdır”
Dursun Özbek, kulübün mali durumuyla ilgili üyelere hakikat ve şeffaf bilgiler verdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:
“Naklen yayın gelirini 270 milyon lira olarak planlamışız. Naklen yayın gelirinin yüzde 80’i sabittir. Sponsorluk, isim hakkı ve reklam gelirleri. Sponsorluklarla ilgili burada söz ettiğimiz sayı, 1 milyar 329 milyon lira. Bunun hepsi imzalanmış, birinci taksitleri alınmış, bu seneye ilişkin gelirdir. UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi gelirleri… Loca, VIP ve kombine satmışız. Elimizde ne loca var, ne VIP koltuk kaldı. Hepsini sattık, alt alta yazdık, topladık. 1 milyar 730 milyon lira. Burada tabir edeyim, her maçı aşağı üst 50-52 bin şahsa oynuyoruz. Birtakım maçları 30, kimi maçları 20 milyon lira hasılatla oynuyoruz. Şampiyonlar Ligi maçı oynuyoruz. Sayısı söylemek istemiyorum, kıskanmasınlar.”
Kulübün elde ettiği gelirin rekor düzeyde olduğunu aktaran Özbek, “Galatasaray Kulübü, gelir olarak UEFA’daki 20 büyük kulüp ortasındadır. Rakiplerimizin hepsi Premier Lig grubudur. Bu iftihar vesilesidir. Buradan çıkıp size rekor gelirlerimiz var derken, herkes gurur duysun diye söylüyorum. Artık Galatasaray’ın bir şeyden vazgeçmesi lazım. Bu ‘Öldük, bittik’ edebiyatı artık bitsin. Biz Galatasaray’ı büyütmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.
“Tüm üyelerimizi genel şuramızı katılmaya davet ediyorum”
Divan şurası toplantılarına büyük değer verdiklerini vurgulayan Özbek, “Divan üyelerimizin yapan tenkit ve teklifleri muvaffakiyete ulaşmakta bize katkı sağlıyor. Bilhassa bu periyotta iştiraklerle topluluğumuz için âlâ bir örnek teşkil ettiğini düşünüyorum. Bu sevgi ortamı ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Tıpkı sevgi ortamının cumartesi günü yapacağımız mali genel konseyde da devam edeceğine inanıyorum. Tüm üyelerimizi genel heyetimize katılmaya davet ediyorum. Daima bir arada Haliç Kongre Merkezi’nde buluşalım. Galatasaray’ımıza yakışır bir halde konuşalım, tartışalım, en doğrusu üzerinde uzlaşalım.” tabirlerini kullandı.
Galatasaray Kulübü olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü için planladıkları etkinliklere değinen Özbek, şunları söyledi:
“Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’in 100. yılı bizim için çok kıymetli ve bedelli. Bu özel yılda Galatasaray Kulübü Lideri olarak misyon yapmaktan büyük gurur ve memnunluk duyuyorum. Cumhuriyet’imizin 100. yılını Galatasaray’ımıza yakışır halde kutlamak için çalışmalarımızı son etaba kadar getirdik. 21 Ekim Cumartesi günü daima birlikte Anıtkabir’de Ata’mızın huzurunda olacağız. Cumhuriyet’in yüzü Galatasaray’ın neferi olan tüm Galatasaraylıları, Anıtkabir’de yanımızda olmaya davet ediyorum. Ayrıyeten 22 Ekim’de lisemizde ‘100 Yılın Gecesi’ ismi altında bir konser ve bale gösterisi düzenliyoruz. Bu gece elde edilecek tüm gelir, Birlikte 1905 çatısı altında zelzele bölgesine katkı sağlayacaktır.”
Dursun Özbek, 13 Ekim Cuma günü sarı-kırmızılı kulübün 118. kuruluş yıl dönümünü kutlayacaklarını anlatarak, “Kurucumuz Ali Sami Yen Bey’in kabrinde başlayacak programımız lisemizde sona erecek. Bir eğitim yuvasından doğup, dünya çapında marka haline gelen Galatasaray’ımızla ne kadar gurur duysak azdır. Her vakit söylediğim üzere bizim en kıymetli vazifemiz, Galatasaray’ımızı en güzel şartlarda ve en başarılı haliyle bizden sonra gelecek kardeşlerimiz bırakmak. Son devirdeki başarılarımızla Galatasaray’a orijinal bir jenerasyonun doğuşuna tanıklık ediyoruz. Bu çocukların ve gençlerin her vakit yüzünün gülmesi bizim için çok değerli. Verdiğimiz tüm gayret bunun içindir.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu