Spor Haberleri

Durmuş: “Dünyanın en güzeli olabilmek için çaba ediyoruz”

TED Spor Kulübü’nde düzenlenen ve 1 Eylül’e kadar devam edecek Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Büyükler Türkiye Şampiyonası’nın basın toplantısı gerçekleştirildi.
Kulübün Tarabya’daki tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya TTF Lideri Cengiz Durmuş’un yanı sıra ulusal atletler Melis Sezer, Cem İlkel, İlay Yörük, Altuğ Çelikbilek ve Ergi Kırkın katıldı.
Durmuş: “En güzel olabilmek için çaba ediyoruz”
Türkiye’nin bir tenis ülkesi olduğunu söyleyen Cengiz Durmuş, “Türkiye, çok yetenekli tenisçilere sahip. Gaziantep’te Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden 400 sportmen ve aileleriyle, bine yakın iştirakle aktiflik düzenleniyor. İstanbul’da 12 yaşta Küresel Tenis Kulübü’nde Türkiye Şampiyonası, Antalya’da 16, İzmir’de 14 yaş oynanıyor. Türkiye’nin her yerinde bu hafta ulusal turnuvalar devam ediyor. Federasyonumuzun hedeflerine ulaşması için, en güzel olabilmek için çaba ediyoruz. En güzellerin gayret ettiği turnuvada keyifli tenis haftası yaşayacağız. Dünyaca da âlâ bilinen en fazla atletin oynadığı challenger turnuvalarından birini oynayacağız.” diye konuştu.
“Tenis artık köylerde oynanıyor”
Tenisin artık köylerde dahi oynandığını aktaran Durmuş, “Türkiye’de tenisin yanlışsız yere geldiğini, her yerde oynandığını görüyoruz. Tekrar tekrar yenilenen muvaffakiyet dönemi yaşıyoruz. Türkiye, tenis ülkesi oldu. Yurt dışına çıktığımızda Türkiye’nin ne kadar kıymetli işler yaptığını, dışarıda da takip edildiğini görüyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığının tesisleşme, tenisin tabana yayılması noktasında yaptıklarını, mahallî idarelerle ne kadar büyük işler yaptığımızı görüyorsunuz. Her gün Anadolu’dan turnuva sesleri, tenise ilginin sesleri geliyor. Muvaffakiyet asla federasyonun tek başına yapabileceği bir şey değildir. Kulüpler, sportmenler ve aileleriyle oluşturacağımız olumlu tesirle çocukların tenise ilgisini kazandırıyoruz. Bir sistem kurulması gerekiyordu, kuruldu. Bakanlık da her projede bize takviye veriyor. Lokal idarelere de teşekkür ediyorum. Tenis artık köylerde oynanıyor.” sözlerini kullandı.
Ergi Kırkın, Altuğ Çelikbilek ve Cem İlkel’in olimpiyatlar için aday sportmenler olduğunu belirten Durmuş, şunları kaydetti:
“Çağla bir birincisi başardı, olimpiyatlara giden birinci atletimiz oldu. Olimpiyat kapsamında uğraş eden 4’ü kız, 8 atletimiz var. Ergi, Altuğ ve Cem, olimpiyatlar için aday sportmenler. Sıralamada gidiyor durumda değiliz ancak grand slam oynayan sportmenler. Büyük turnuvalar oynamaya hak kazanan sportmenler. Girdiğimiz her turnuvada çok uygun işler yapmaya, şampiyonluğa aday olarak gidiyoruz. Dünyanın en uygunu olabilmek için çalışıyoruz. Matematiksel olarak bahtımız var.”
“Bundan sonra atletlerimizin daha çok yanında olacağız”
Durmuş, turnuvada birincilere verilecek 400 bin liralık mükafatla ilgili de konuşarak, “400 bin dolar versem içim rahat etmez. Atletlerimiz, aileleri, antrenörleri çok büyük emekler sarf ederek buraya geliyor. Federasyonun bu emeğin yanında olabilmek, atletlerin alın terleri ve bir nebze yanlarında olmak için sponsorsuz sağlamış olduğu bir ödül. Bundan sonraki süreçte sponsorlarla birlikte atletlerimizin daha çok yanlarında olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.
Toplantıya katılan ulusal tenisçilerden İlay Yörük, “Böyle bir tertipte yer almak çok hoş. Bu hafta için heyecanlıyım. Uzun vakittir ulusal bir turnuva oynamıyorum. Uzun bir ortadan sonra Türkiye’de turnuva oynamak çok hoş.” diye konuştu.
İlk kere Türkiye Şampiyonası’nda yer alacağı için çok heyecanlı olduğunu kaydeden Ergi Kırkın ise tenisseverleri maçları izlemeye davet etti.
Ödül nedeniyle rekabetin yüksek olacağını aktaran Altuğ Çelikbilek, üst düzeyde bir turnuva gerçekleştiğini kaydetti.
Melis Sezer başarılı bir sonuçla turnuvadan ayrılmak istediğini söylerken, Cem İlkel, “12 yaşımdan beri Türkiye Şampiyonası oynuyorum. Küçükken büyükleri izlemek benim için zevkti. Türkiye’nin en itibarlı turnuvası. Birinci kez bu kadar güçlü olduğunu görüyorum. Liderimizle, oyuncularımızla Türk tenisini ileri düzeye getirdiğimizi gösteriyor.” sözlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu