Spor Haberleri

Cengiz Durmuş: “Başarıya baktığınızda tenis ülkesi olmuşuz”

Türkiye Tenis Federasyonu Lideri Cengiz Durmuş, Türkiye’nin dünyada en fazla memleketler arası turnuva düzenleyen ülke haline geldiğini söyledi.
Cengiz Durmuş, Erzincan’da düzenlenen “Uluslararası 14 Yaş ve Altı Ergan Cup Tenis Turnuvası” sonrası AA muhabirine, federasyonun tenisle ilgili çalışmalarını anlattı.
Türkiye’nin 85 milyon vatandaşı ile Avrupa’nın en büyük ve en genç nüfusuna sahip ülkesi olduğuna işaret eden Durmuş, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin her noktasında ulusal ve milletlerarası turnuvalar yaparak dünyada en fazla milletlerarası turnuva düzenleyen ülke haline geldik. Bunu açık yüreklilikle söylüyorum. Her toplantıda bize olan ilginin, bize olan yaklaşımın ve bizim tertiplerde elde ettiğimiz sportif başarılarımızdan ötürü Türkiye’nin artık bir tenis ülkesi olduğunu herkes kabul ediyor, biz de bunu yaşıyoruz.”
Durmuş, Erzincan’da cuma günü sona eren turnuvaya 6 ülkeden 100’e yakın atletin katıldığını hatırlattı.
Uluslararası turnuvaların ehemmiyetinden bahseden Durmuş, “Bu turnuva hem sportif muvaffakiyet amaçlarına ulaşabilmek hem de birebir vakitte ülkemizin ne kadar hoş, ne kadar yeterli, ne kadar güçlü bir ülke olduğunun da herkes tarafından bilinmesini sağlayabilmek ismine kıymetli.” dedi.
“Başarıya baktığınızda tenis ülkesi olmuşuz”
Tenis sporunun büyümesi, amaçlarına ulaşabilmesi ismine başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere ülkedeki ve yereldeki paydaşlarla aile olduklarını anlatan Durmuş, şöyle devam etti:
“Şu andaki muvaffakiyete baktığınızda tenis ülkesi olmuşuz. Atletlerimiz her elde ettikleri başarılarıyla birincileri elde etmişlerdir. Olimpiyatlara birinci giden federasyon olarak biz varız lakin bunlar bize yetmez. Bizim gayemiz bunların çok daha üstü. 14 yaşta Avrupa 2’ncisi, dünya 4’üncüsüyüz. 4-5 ve 10 sene sonra dünya 1, 2, 3, 4 ve 5’inci sıralamasında biz olabiliriz. O yetenekte çocuklara sahibiz. Süratle büyüyen ve genişleyen bir havuzumuz var. Onun için geleceğe umutla bakıyoruz. Bugünkü düzeyimiz çok uygun lakin bize kâfi değil.”
Okul bahçelerine kortlar kurulup çocukların tenise teşvik edilmesi için çalışmalar yapıldığını vurgulayan Durmuş, bu süreçte kendilerine dayanak olanlara teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu