Spor Haberleri

“Beşiktaş Kulübü haksızlıklara uğramıştır”

Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Spor Toto Harika Lig’de geçen dönem haksızlığa uğradıklarını savundu.
Ankara’da JW Marriott Hotel’de gerçekleştirilen Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Heyeti’nde konuşan Çebi, geçen dönem Beşiktaş’ın kimi kasvetler yaşadığını ve bunları lisana getirmek için kürsüye çıktığını belirterek, “Bunlardan biri Alanyaspor maçında Yasin Kol hakemimiz aleyhimize skandal denebilecek kararlara imza attı. Bunlar görmezden gelindi ve iki hafta sonra yine misyon verildi. MKE Ankaragücü maçında futbolcumuz Josef de Souza bir holigana müdahale etti, ekip arkadaşları ve hakemi korudu. Tam bu nedenle ceza kesildi. Bu haksızlığı ortadan kaldırmak kimsenin aklına gelmedi ve gereği yapılmadı. Sivasspor-Galatasaray maçında ‘ofsaytımsı’ konumun VAR kayıtları açıklanırken, futbolcumuz N’Koudou ve Beşiktaş mevzuya neden dahil edildi? Bir daha da VAR kayıtları açıklanma cüreti gösterilemedi.” sözlerini kullandı.
Ahmet Işık Çebi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntılar sonrası Atakaş Hatayspor ve Gaziantep FK’nin ligden çekildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Deprem felaketi sonucu ligden çekilen ekipler konusunda kulübümüzün isteği ve UEFA’nın tavsiye kararı olan yaklaşıma ‘Akıllara ziyan.’ dediniz. ‘Mantık dışı.’ dendi. O vakit 9 Şubat günü Kulüpler Birliği Vakfı Lideri Sayın Ali Koç ile birlikte Sayın Başkan’ımız basının karşısına çıkıp, ‘İki metot var, bunlardan birini seçeceğiz.’ biçiminde neden konuştu? Bugün ‘Akıllara zarar’ denen UEFA tavsiye kararı, neden o gün seçeneklerden biri olarak sunuldu? Kulüpler Birliği Vakfında bu mevzuyla ilgili yapılacak çalışma ve görüşler sorulurken, birçok kulüp telefonla aranarak baskı yapıldı. TFF Lideri ayrıyeten ‘Öyle bir karar alsaydık bile sonunda şampiyon diğer bir ekip olurdu.’ dedi. Bu da maalesef şanssız bir açıklamaydı. ‘Eğer ortadaki puan farkı 5 olsaydı nasıl bir açıklama yapardınız?’ formundaki soruma şimdi bir yanıt gelmedi. Beşiktaş rakiplerinden iki maç daha fazla deplasmanda oynamış. Neden bu hiç önemsenmedi?”
Kendisi ve siyah-beyazlı yöneticilerin hakaret içermeyen açıklamalarına daima ceza kesildiğini kaydeden Çebi, “Neden bu yola tenezzül edildi. Sayın Başkan’ımız, biz zelzeleyle ilgili maç yaparken yanımızda olmadınız lakin şampiyonun olduğu günde bir saatten fazla orada vakit harcadınız. Helali beğenilen olsun lakin biz de sizi beklerdik. 2028 ve 2032 Avrupa şampiyonaları için adaylık evrakı UEFA’ya teslim edilirken, dünyanın en hoş stadı olan Vodafone Park evrakta yer almadı. Örneğin futbolcu Icardi’nin, ‘Bir utanç, bir skandal, yılın soygunu.’ kelamları hakaret kabul edilmedi. Lakin benim ve yöneticilerimizin ağzından çıkan her söz hakaret kabul edilerek cezalar yağdırıldı. Teknik yönetici Jesus’un, ‘Bu ligin sportif gerçekliği yok, maçlar alanda kazanılmıyor.’ kelamları para cezasıyla geçiştirildi fakat benim yaptığım her türlü konuşmaya daima ceza kesildi.” diye konuştu.
“Adalet ve eşitlik maalesef Beşiktaş için geçerli olmamıştır”
Ahmet Parıltı Çebi, dönem boyunca kulüplerin hakemlerle ilgili serzeniş ve şikayette bulunduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Kabaca söyleyeyim, bu hususta herkes ağladı. Hakemlerle ilgili yapılan bir değişiklik kelam konusuydu. Birçoğu gitti, yenileri geldi. Akabinde tekrar o hakemler geri getirildi. O gün itiraz eden liderlerimizin, yöneticilerimizin hiçbir biçimde ağızlarını açmamaları da manidardır. Beşiktaş Kulübü haksızlıklara uğramıştır. Adalet ve eşitlik maalesef Beşiktaş için geçerli olmamıştır. Bu da bizde güvensizlik yaratmıştır. Beşiktaş Kulübü, umursanmayacak bir kulüp değildir Sayın Lider. Biz bunun kızgınlıkla söylendiğini kabul ettik. Beşiktaş Kulübü kendisine yapılacak olan haksızlıklara karşı sessiz kalmamaya devam edecek. Yeni bir idare geliyor, Allah yardımcınız olsun. Kolay bir iş değil. Çalıştığınızı ve emek verdiğinizi her yerde söylüyorum. Lakin Beşiktaş Kulübünün uğradığı haksızlıklar devam ettiği takdirde maalesef istemeyerek de olsa biz bunlara karşı hal koymak zorundayız.”
TFF’ye gösterdikleri yansılar nedeniyle kamuoyunda, “Federasyonla uğraşmayın, uğraşırsanız hakemler sizi doğrar.” formundaki telaffuzların geliştiğini aktaran Çebi, “Ben Türk hakemlerinin bu kadar kötüleşebileceğini ummak bile istemiyorum. Yeni dönem başladığında bunların hepsini bir arada yaşayacağız. Umuyorum ki bu cins şeylerle karşılaşmayız.” halinde görüş belirtti.
Ahmet Parıltı Çebi, TFF’ye bağlı tüm konseylerin da seçimle belirlenmesi gerektiğini savunarak, “TFF idaresinin seçmiş olduğu Tahkim Şurası, Profesyonel Futbol Disiplin Heyeti ile çalışması sizce hakikat mu? Ben buradan bir teklifte bulunmak istiyorum. Seçildikten sonra heyetlerinizi atamak yerine, Riva’da sandık koyup ve aday olanların listelerini asıp, genel konsey üyelerinden en çok oy alanlara vazife vermeyi düşünür müsünüz? Bir kulüp çıkıp, ‘Şimdiki Merkez Hakem Konseyi Lideri devam ederse bu iş olmaz.’ diyor. Bunlar hakikat şeyler değil. MHK lideri değiştirilerek bir şey çözülmüyor. Hakemlerimizin artık değişmesi lazım. Bu arkadaşların geçmişte yönettiği maçlardan ötürü her kulüple problemleri var. Bu arkadaşlarımız da feragat etsinler. 85 milyonluk ülkeyiz. Bunların yerine 20-30 hakem çıkartamıyor muyuz? Birebir hakemler geliyor, birebir hakemler gidiyor. Bizlerde serzeniş bitmiyor. Bunu kökten çözmek sizin devrinizde olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu