Spor Haberleri

Avrupa’daki 40. Türk temsilcimiz Manisa BŞB.

Erkek basketbolunda Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek 40. kadro, FIBA Avrupa Kupası’nda 4 Ekim’de birinci eleme kümesi maçına çıkacak Manisa Büyükşehir Belediyespor olacak.
Türk basketbolunu Avrupa’da birinci temsil eden ekip, 1958 yılında Modaspor oldu. Şampiyonlar Kupası C Kümesi’nde yer alan Modaspor, 4 Nisan 1958’de yapılan maçta, Yugoslavya’nın ASK Olimpija grubuna İstanbul’da 74-67 yenildi. Modaspor, rövanşta da rakibine 86-45 kaybetti.
2023-2024 dönemine kadar 39 Türk grubunun yer aldığı Avrupa’da Türk temsilcileri, 19 sefer finale kalırken, 8’inde şampiyonluk yaşadı. Anadolu Efes 3, Fenerbahçe, Galatasaray, Darüşşafaka, Beşiktaş ve Bahçeşehir Koleji birer sefer kupa kazandı.
Geride kalan dönemlerde Avrupa’da en fazla maça çıkan grup, 801 karşılaşma oynayan Anadolu Efes oldu. Anadolu Efes’i 560 maçla Fenerbahçe, 356 maçla Galatasaray ve 310 maçla Beşiktaş takip etti.
Bu dönem FIBA Avrupa Kupası elemelerinde çaba edecek Manisa Büyükşehir Belediyespor, Avrupa kupaları tarihinde sahne alacak 40. Türk temsilcisi olacak.
Manisa Büyükşehir Belediyespor, FIBA Avrupa Kupası’ndaki birinci eleme maçını, 4 Ekim Çarşamba günü Manisa’da oynayacak. Tertipte direkt kümelerde yer alacak Bahçeşehir Koleji ise birinci maçını 18 Ekim Çarşamba günü yapacak.
Avrupa’da bu dönem 11 ekip Türkiye’yi temsil edecek
Bu iki kadro dışında, bu hafta başlayacak tertiplerde, THY Avrupa Ligi’nde Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko, BKT Avrupa Kupası’nda Beşiktaş ile Türk Telekom yer alacak.
Bursaspor İnfo Yatırım, Darüşşafaka Lassa, Galatasaray Nef, Pınar Karşıyaka ve TOFAŞ 17 Ekim Salı günü başlayacak Şampiyonlar Ligi’nde gayret edecek.
Türk basketbolunu Avrupa’da temsil eden gruplar kendi ortalarında ise 85 maça çıktı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu